Grunwald znów lepszy w finale

Hokeiści na trawie Pomorzanina zdobyli srebrne medale mistrzostw Polski w sezonie 2020/2021. W finale Superligi przegrali w Poznaniu z Grunwaldem 0:5. Obrońcy tytułu wygrali w pełni zasłużenie i sięgnęli po siódme złoto z rzędu, a w sumie 25. w historii klubu. Dla torunian to 22. mistrzowski krążek, a ósmy srebrny.

Jedna i druga drużyna były przed finałem bardzo zmotywowane. Choć przewaga psychologiczna była po stronie Grunwaldu, który w rundzie zasadniczej dwa razy pokonał Pomorzanina i w tabeli uplasował się na pierwszym miejscu. Dzięki temu mecz o złoto rozgrywał na swoim boisku i uniknął podróży w upalną sobotę. Początek spotkania lepiej wyglądał w wykonaniu torunian. Już pierwsza akcja w półkolu rywali przyniosła krótki róg. Jednak Mateusz Popiołkowski zatrzymał wchodzącego na podłożony kij Michała Kunklewskiego. Podobnie jak kilka minut później zagranie Artura Kościelskiego, który zamykał z lewej strony akcję. Ale i gospodarze mieli swoje szanse. Tylko że brakowało im precyzji przy wykończeniu ataków lub nie potrafili znaleźć sposobu na pokonanie Marcina Szczęsnego, który obronił dwa krótkie rogi. Do czasu. W ostatniej minucie pierwszej połowy Artur Mikuła miał w toruńskim półkolu trochę swobody i to wystarczyło by Grunwald objął prowadzenie.

Tuż po wznowieniu gry w drugiej odsłonie poznaniacy mieli rzut karny. Michał Śliwiński, który zgodnie z planem zastąpił po przerwie w bramce Szczęsnego, obronił uderzenie Michała Kasprzyka i wydawało się, że to może być dla torunian impuls. Nic jednak z tego. Gospodarze, dobrze ustawieni pod względem taktycznym, nie pozwalali rywalom na rozwinięcie skrzydeł. Pomorzanin szukał swych szans, walczył, ale bez powodzenia. Obrona mistrzów Polski była bezbłędna, a poczynania ofensywne coraz groźniejsze. Na przełomie trzeciej i czwartej kwarty trafili Michał Lange, po ładnej dynamicznej indywidualnej akcji oraz Paweł Bratkowski z krótkiego rogu i zrobiło się 3:0. Goście postawili wszystko na jedną kartę, otworzyli się i zaatakowali większymi siłami. Ale to nie przyniosło efektu. Co więcej, w końcówce nadziali się na dwie kontry – gole Karola Majchrzaka i Mikuły – i Grunwald przypieczętował wygraną.

- Oczywiście cieszymy się ze srebrnych medali, chociaż przyjechaliśmy tutaj by powalczyć o złoto – powiedział po meczu Maciej Zieliński, trener Pomorzanina. Przez cały sezon pracowaliśmy by znaleźć się w finale i to się udało zrealizować. Ale nie zamierzaliśmy się tym zadowalać. Niestety, w meczu finałowym Grunwald był lepszy i zasłużenie zdobył kolejny tytuł mistrza Polski. Gratulacje. Oczywiście można gdybać, co by się wydarzyło gdybyśmy na początku mieli trochę sportowego szczęścia i krótki róg zamienili na gola. Ale tego się niestety nie dowiemy. W końcówce musieliśmy zaryzykować, otworzyć się i rywal nas dobił dwiema bramkami. Mimo finałowej, dość bolesnej porażki ten dziwny sezon uważam za udany. W końcu po raz kolejny stajemy na podium mistrzostw Polski.

Grunwald Poznań – Pomorzanin Toruń 5:0 (1:0)

1:0 Artur Mikuła (15A), 2:0 Michał Lange (44A), 3:0 Paweł Bratkowski (48R), 4:0 Karol Majchrzak (56), 5:0 Artur Mikuła (60)

Grunwald: Mateusz Popiołkowski – Mirosław Kluczyński, Paweł Bartkowski, Piotr Kozłowski, Tomasz Dutkiewicz, Adrian Krokosz, Mikołaj Głowacki, Mikołaj Gumny, Karol Majchrzak, Michał Lange, Artur Mikuła oraz Mateusz Hulbój, Artur Działa, Szymon Hutek

Pomorzanin: Marcin Szczęsny (od 31’ Michał Śliwiński) – Miłosz Szreder, Arkadiusz Rutkowski, Michał Makowski, Mariusz Kowalski, Damian Mondrzejewski, Michał Raciniewski, Wojciech Rutkowski, Krystian Sudoł, Michał Kunklewski, Krystian Makowski oraz Sebastian Sellner, Artur Kościelski, Michał Dawid, Patryk Karamuz, Marcin Kuźba, Adrian Makowski

Sędziowali: Marcin Grochal i Łukasz Orzeł