Warta skuteczna i zwycięska w Toruniu

Drugiej porażki w sezonie doznali zawodnicy Pomorzanina Toruń. Na własnym boisku podopieczni Macieja Zielińskiego przegrali z Wartą Poznań 3:4. Decydującą bramkę dla zespołu z Wielkopolski zdobył grający trener Warty Mateusz Grochal. Za tydzień przed Pomorzaninem wyjazdowe spotkanie z LKS Rogowo.

Starcie medalistów ubiegłorocznych rozgrywek zapowiadało się ciekawie, mimo różnicy dzielącej w tabeli obydwie drużyny. Warta początku sezonu do udanych nie zaliczy, ale w Toruniu okazała się wyjątkowo skuteczna i zapisała na swoim koncie pierwsze ligowe zwycięstwo. W poprzednich meczach głównym mankamentem drużyny brązowych medalistów był brak skuteczności. W starciu z Pomorzaninem goście byli niezwykle skuteczni, a głównym grzechem miejscowych było marnowanie szans strzeleckich.

Początek meczu nie zwiastował kłopotów miejscowych. Mimo że dwa pierwsze krótkie rogi wykonywali goście, to miejscowi przy pierwszej swojej szansie wyszli na prowadzenie. W 8 minucie w zamieszaniu podbramkowym sędziowie zauważyli nieprzepisowe zagranie graczy Warty w półkolu strzałowym i podyktowali rzut karny. Pewnym egzekutorem okazał się Krystian Makowski. Cztery minuty później powinno być 2:0, ale będący sam przed bramkarzem Wojciech Rutkowski trafił w parkany interweniującego Macieja Wieczorka. Ataki miejscowych przyniosły powodzenie w 18 minucie. Krystian Makowski pewnym strzałem pod poprzeczkę wykorzystał szansę po krótkim rogu. Miejscowi uspokojeni prowadzeniem oddali inicjatywę rywalom i do przerwy rywale zdobyli trzy gole. W 21 minucie strzał Michała Wachowiaka odbił jego imiennik Śliwiński, ale wobec dobitki Macieja Walkowiaka był bez szans. Dwie minuty później, po składnej zespołowej akcji, Waldemar Rataj z bliska posłał piłkę do siatki. Gdy wydawało się, że do przerwy będzie remis Warta wywalczyła krótki róg, który na bramkę zamienił Maciej Paech.

Goście będący na fali wznoszącej dobrze rozpoczęli drugą połowę. Już po upływie kilku sekund niepilnowany w półkolu strzałowym znalazł się Rataj, ale bekhend doświadczonego napastnika Warty minął bramkę Łukasza Domachowskiego, który w przerwie zmienił Śliwińskiego. Właśnie powracający w tym sezonie do naszego zespołu Domachowski ratował zespół w 34 minucie dwoma doskonałymi paradami. Pomorzanin nieco przyspieszył grę, częściej przeprowadzał ataki skrzydłami i w 40 minucie przyniosło to efekt bramkowy. Prawą stroną boiska urwał się rywalom Filip Sobczak podał do środka do Wojciech Rutkowskiego. Młody napastnik kierunkowym przyjęciem piłki minął rywala i strzałem z bekhendu pokonał Wieczorka. Dla miejscowych remis to wciąż był nie najlepszy wynik. Częstymi rotacjami w składzie trener Zieliński starał się szybkim tempem zmęczyć rywala, ale obrona Warty była szczelna, a gdy udawało się sforsować strefy defensywne, to zawodziła skuteczność. W czwartej kwarcie Warta ograniczała się do sporadycznych kontr, ale jedna okazała się zabójcza. W 57 minucie Wademar Rataj przedarł się środkiem boiska, podał na prawą stronę do Mateusza Grochala, a niepilnowany grający trener Warty wpadł w półkole i mocnym strzałem w dalszy róg bramki pokonał toruńskiego golkipera. Pomorzanin miał szansę na wyrównanie w ostatniej minucie, ale strzał po krótkim rogu Krystiana Makowskiego odbił Wieczorek, stając się mężem opatrznościowym Warty.

Pomorzanin miał przewagę w całym spotkaniu, ale brakowało skutecznego wykończenia akcji, a Warta z kolei poprawiła ten element i była zabójczo skuteczna inkasując trzy punkty. Drobnym usprawiedliwieniem takiego stanu rzeczy była aura w ostatnim tygodniu. Intensywnie padający deszcz zalał boisko co spowodowało brak możliwości treningu. Porażka nauczy pokory i wyzwoli w zespole dodatkowe pokłady ambicji do dalszej pracy. Już w przyszłą sobotę kolejny ligowy mecz. Tym razem zagramy na wyjeździe z LKS Rogowo. Początek spotkania o godzinie 16:00.

Pomorzanin Toruń - Warta Poznań 3:4 (2:3)

1:0 Krystian Makowski (8K), 2:0 Krystian Makowski (18R), 2:1 Maciej Walkowiak (21A), 2:2 Waldemar Rataj (23A), 2:3 Maciej Paech (28R), 3:3 Wojciech Rutkowski (40A), 3:4 Mateusz Grochal (57A)

Pomorzanin: Michał Śliwiński (31' Łukasz Domachowski) - Damian Mondrzejewski, Michał Makowski, Arkadiusz Rutkowski, Mariusz Kowalski, Michał Raciniewski, Michał Kunklewski, Krystian Sudoł, Krystian Makowski, Wojciech Rutkowski, Filip Sobczak oraz Miłosz Szreder, Patryk Karamuz, Michał Dawid, Artur Kościelski, Adrian Makowski

Warta: Maciej Wieczorek - Michał Wachowiak, Michał Kroma, Francois Victor Meurice, Tomasz Wachowiak, Mateusz Grochal, Marcin Marianowski, Maciej Paech, Waldemar Rataj, Bartosz Zaworski, Maciej Walkowiak oraz Szymon Pacanowski, Szymon Tyranowski, Krzysztof Wybieralski, Wojciech Wachowiak

Sędziowali: Tatiana Chojnacka oraz Paweł Linkowski.

data publikacji: 5 października

sobota, 26 października 2019, godzina 16:30, boisko przy Szosie Chełmińskiej 75 w Toruniu
2:5 (2:1) - 12 października 2019