Znów "tylko" srebro

W drugim spotkaniu finałowym Pomorzanin Toruń przegrał z Grunwaldem Poznań 0:3. Torunianie po raz drugi z rzędu zostali wicemistrzami Polski. Dla Grunwaldu to piąty kolejny tytuł. Najlepszym zawodnikiem sezonu został wybrany Michał Raciniewski.

W sobotę padł wynik remisowy i o tytule mistrzowskim decydował niedzielny mecz. W pierwszych minutach częściej przy piłce utrzymywali się torunianie, ale jako pierwsi klarowną sytuację strzelecką stworzyli sobie zawodnicy Grunwaldu. W 6 minucie pierwszy krótki róg dla "Wojskowych" i przed szansą stanął Paweł Bratkowski, ale pchnięcie kapitana zespołu obronił Michał Śliwiński. Warto dodać, że Bratkowski w spotkaniu w Toruniu nabawił się kontuzji, ale zdążył wyleczyć się na finałowy dwumecz i był ważnym ogniwem trenera Karola Śnieżka. Grunwald dominował w środkowej części boiska neutralizując poczynania pomocników Pomorzanina. Gra indywidualna także nie przyniosła efektu i bohater wczorajszego spotkania Mateusz Popiołkowski był kompletnie bezrobotny. Torunianie nie pozwalali na wiele rywalom w półkolu strzałowym. Z sytuacji w pierwszej połowie warto odnotować strzał z backhandu Mateusza Hulboja, który odbił Śliwiński oraz pierwszy krótki róg dla Pomorzanina i próbę strzału Krystiana Sudoła, która została zablokowana.

Od początku drugiej połowy optyczną przewagę osiągnęli obrońcy mistrzowskiego tytułu i było coraz groźniej w półkolu Pomorzanina. W 40 minucie Hulbój znalazł się w sytuacji sam na sam ze Śliwińskim, ale toruński bramkarz okazał się sprytniejszy i wygrał pojedynek z najlepszym strzelcem sezonu. Ataki rywali przyniosły skutek w 44 minucie. Piłka trafiła do zamykającego akcję Karola Majchrzaka, a ten pewnym strzałem z najbliższej odległości pokonał Śliwińskiego. Niestety dwie minuty później było już 2:0. Bratkowski strzałem pod poprzeczkę po krótkim rogu pokonał toruńskiego golkipera. Torunianie mający w pamięci wydarzenia z meczu ligowego przeciwko Grunwaldowi, kiedy to udało odrobić się stratę czterech bramek, przegrupowali nieco szyki i spróbowali ratować wynik spotkania. W 48 minucie mieli doskonałą okazję na złapanie kontaktu z przeciwnikiem, ale po krótkim rogu i zmianie kierunku lotu piłki przez Michała Kunklewskiego ta o centymetry minęłą bramkę Grunwaldu. W ostatniej kwarcie torunianie ambitnie próbowali odmienić losy pojedynku, ale defensywa Grunwaldu nie pozwalała na wykreowanie sytuacji strzeleckich. Doświadczeni defensorzy "Wojskowych" doskonale dyrygowali swoim zespołem wobec czego Popiołkowski miał bardzo spokojne popołudnie. Pomorzanin ryzykujący coraz więcej zostawiał rywalowi dużo miejsca do kontry i jedna z takich okazji zakończyła się trzecią bramką. Mikołaj Gumny wykorzystał podanie swojego imiennika - Głowackiego i zamknął losy rywalizacji. Pomorzanin ambitnie do ostatnich sekund walczył o kontaktowego gola, ale Popiołkowski do końca meczu zachował czyste konto.

Pomorzanin w dwumeczu finałowym okazał się słabszy od Grunwaldu. Jednocześnie dzisiejsza przegrana była najwyższą z "Wojskowymi" w tym sezonie. Po sobotnim spotkaniu i nadziejach, z jakimi torunianie udawali się na mecz rewanżowy, z pewnością czuć niedosyt, ale po ciężkim sezonie, w którym zespół przeżywał róźne chwile, należy cieszyć się ze srebrego medalu. To szóste wicemistrzostwo Polski naszego klubu. Podobnie jak sezon halowy kończymy ze srebrnymi medalami na szyi.

Po spotkaniu finałowym przyznano nagrody indywidualne. Jedno z wyróżnień trafiło do Michała Raciniewskiego, który został MVP sezonu 2018/2019.

Medal zawodnicy Pomorzanina Toruń dedykują wszystkim "hokejowym" mamom w dniu ich Święta.

Grunwald Poznań - Pomorzanin Toruń 3:0 (0:0)

1:0 Karol Majchrzak (44A), 2:0 Paweł Bratkowski (46R), 3:0 Mikołaj Gumny (64)

Grunwald: Mateusz Popiołkowski – Piotr Kozłowski, Jakub Janicki, Tomasz Dutkiewicz, Michał Kasprzyk, Adrian Krokosz, Michał Poltaszewski, Karol Majchrzak, Mikołaj Gumny, Artur Mikuła, Mateusz Hulbój oraz Mirosław Kluczyński, Mateusz Poltaszewski, Szymon Hutek, Mikołaj Głowacki, Dominik Kotulski, Paweł Bratkowski

Pomorzanin: Michał Śliwiński – Mariusz Kowalski, Michał Makowski, Michał Raciniewski, Arkadiusz Rutkowski, Sebastian Sellner, Bartosz Żywiczka, Wojciech Rutkowski, Michał Kunklewski, Krystian Makowski, Maciej Janiszewski oraz Filip Sobczak, Krystian Sudoł, Wołodymir Stretowicz, Michał Dawid, Patryk Karamuz, Adrian Makowski

Sędziowali: Marcin Grochal, Mariusz Orzeł

data publikacji: 26 maja 2019