Porażka na koniec rundy zasadniczej

W ostatnim spotkaniu sezonu zasadniczego Pomorzanin Toruń przegrał w Gąsawie z LKS Rogowo. W regulaminowym czasie był remis 4:4, o zwycięstwie zdecydowały karne zagrywki, w których gospodarze wygrali 4:3.
W ostatni weekend maja dwa najważniejsze spotkania sezonu - finałowy dwumecz Pomorzanina z Grunwaldem Poznań.

Ostatnia kolejka sezonu zasadniczego planowana była na najbliższą niedzielę, ale zgrupowanie kadry narodowej pod dowództwem Karola Śnieżka spowodowało, że spotkania zostały rozegrane w innym terminie. LKS Rogowo i Pomorzanin umówili się na swój mecz na czwartkowy wieczór. Dla obu drużyn to spotkanie miało już tylko znaczenie prestiżowe, bowiem rogowianie swój najważniejszy mecz w sezonie wygrali w środę z AZS Politechniką Poznańską, zapewniając sobie tym samym możliwość gry o brązowy medal. Natomiast Pomorzanin swój mecz "o finał" wygrał w sobotę w Poznaniu z Wartą. Spotkanie ostatniej kolejki lepiej rozpoczęło się dla przyjezdnych. W 4 minucie Krystian Makowski pokonał Bartosza Nowickiego i było 1:0 dla Pomorzanina. Radość z prowadzenia nie trwała długo, bowiem 120 sekund później Przemysław Bernard wbiegł w półkole strzałowe i mocnym strzałem z backhandu pokonał Pawła Murszewskiego. W kolejnych minutach niewiele działo się w półkolach obu drużyn. Warto podkreślić jedynie ostatnią akcję pierwszej kwarty w wykonaniu gości, kiedy to Krystian Makowski zmienił tor lotu piłki po mocnym wstrzeleniu przez Michała Makowskiego, ale ta o centymetry mineła słupek bramki LKS. W drugiej kwarcie kibice zobaczyli trzy gole i kilka kolejnych okazji strzeleckich z obu stron. Dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Krystian Sudoł. Trafienia napastnika Pomorzanina przedzieliło skuteczne wykonanie krótkiego rogu przez Artura Nojgebauera. Po 35 minutach Pomorzanin prowadził 3:2.

Druga odsłona rozpoczęła się od okazji bramkowych gości po krótkich rogach. W dwóch stałych fragmentach gry obronną ręką wychodzili miejscowi. Co nie udało się Pomorzaninowi po stałych fragmentach, udało się z akcji. Piłkę w strefie ataku przejął Wołodymyr Stretowicz, podał do Krystiana Makowskiego, a najskuteczniejszy napastnik ligi zdobył swoją 28 bramkę w sezonie. Po upływie trzech kwadransów gry goście mogli podwżyszyć prowadzenie, ale próba Michała Makowskiego była minimalnie niecelna. Gospodarze nie składali broni i jeszcze pod koniec trzeciej kwarty zdobyli bramkę kontaktową. Pawła Murszewskiego pokonał po skutecznym wykonaniu krótkiego rogu Przemysław Bernard. W czwartej kwarcie gospodarze mieli trzy krótkie rogi i po trzecim z nich udało im się doprowadzić do remisu. Karol Przywara pokonał Łukasza Rzepkę, choć trzeba przyznać, że golkiper Pomorzanina bliski był skutecznej interwencji. W ostatnich minutach Pomorzanin zaatakował, ale szczelna defensywa miejscowych nie pozwoliła na klarowne sytuacje strzeleckie. W karnych zagrywkach lepsi okazali się miejscowi, którzy zwycięstwo zapewnili sobie w szóstej serii po trafieniu Maksymiliana Koperskiego.

Dla Pomorzanina była to pierwsza porażka w tej rundzie, ale bez poważnych konsekwencji, bowiem już wcześniej torunianie zapewnili sobie grę w finale. Dwumecz o złoty medal rozegrany zostanie w Poznaniu w dniach 25-26 maja. Przeciwnikiem będzie broniący tytułu Grunwald Poznań.

Na koniec warto wspomnieć o Aleksandrze Wierzbickim, dla którego było to ostatnie w karierze ligowe spotkanie w roli sędziego.

LKS Rogowo - Pomorzanin Toruń 4:4 (2:3), k.z. 4:3

0:1 Krystian Makowski (4A), 1:1 Przemysław Bernard (6A), 1:2 Krystian Sudoł (20A), 2:2 Artur Nojgebauer (24R), 2:3 Krystian Sudoł (33A), 2:4 Krystian Makowski (41A), 3:4 Przemysław Bernard (51R), 4:4 Karol Przywara (65R)

Karne zagrywki: 1:0 Wojciech Kasprzyk, 2:0 Michał Lange, 2:1 Patryk Karamuz, 3:1 Eryk Bembenek, 3:2 Krystian Makowski, 3:3 Wojciech Rutkowski, 4:3 Maksymilian Koperski

LKS Rogowo: Bartosz Nowicki (36' Mateusz Królak) - Szymon Pilaczyński, Daniel Chojnacki, Wojciech Kasprzyk, Przemysław Bernard, Artur Nojgebauer, Karol Przywara, Maksymilian Koperski, Szymon Hyla, Eryk Bembenek, Michał Lange oraz Jakub Bosacki, Artur Szelągowski, Cyprian Antkowiak, Łukasz Karpiński, Tomasz Bembenek

Pomorzanin: Paweł Murszewski (51' Łukasz Rzepka) - Arkadiusz Rutkowski, Michał Raciniewski, Michał Makowski, Mariusz Kowalski, Sebastian Sellner, Wojciech Rutkowski, Patryk Karamuz, Krystian Makowski, Maciej Janiszewski, Krystian Sudoł oraz Filip Sobczak, Wołodymyr Stretowicz, Adrian Makowski, Artur Kościelski, Michał Dawid

Sędziowali: Jarosław Pluciński i Aleksander Wierzbicki

data publikacji: 16 maja 2019