Awans do turnieju finałowego bez straty punktu

Z kompletem zwycięstw zawodnicy Pomorzanina Toruń zakończyli rywalizację w grupie eliminacyjnej HMP. W ostatnim turnieju rozegranym we własnej hali podopieczni Piotra Żółtowskiego pokonali dwie drużyny z Poznania - ZSMS 10:5 oraz AZS AWF 5:4. Turniej finałowy odbędzie się w dniach 27-28 stycznia.

Przed ostatnim turniejem Pomorzaninowi brakowało jednego punktu by zapewnić sobie awans do turnieju finałowego. Torunienie musieli sobie radzić bez kontuzjowanego Michała Kunklewskiego. Do końca niepewny był też występ Michała Makowskiego, ale ostatecznie doświadczony zawodnik na boisku pojawił się. W pierwszym spotkaniu rozgrywanym z ZSMS Poznań długo na tablicy wyników widniało 0:0. Sytuacji po stronie torunian nie brakowało, ale zawodziła w decydującym momentach skuteczność. W 9 minucie goście dość niespodziewanie objęli prowadzenie. Gospodarze szybko jednak odpowiedzieli trafieniem Rafała Kamińskiego. W 14 minucie aż dwukrotnie pokonany został Marcin Kitkowski. Najpierw prowadzenie Pomorzaninowi dał Krystian Makowski, zaś chwilę później drugi raz na listę strzelców wpisał się Rafał Kamiński. W 17 minucie, po drugim w meczu krótkim rogu, Michał Dawid pokonał Pawła Murszewskiego i zrobiło się tylko 3:2. Pomorzanin w ostatniej akcji pierwszej połowy wywalczył krótki róg, który zamienił na bramkę Patryk Karamuz.

Początek drugiej połowy przypominał końcówkę pierwszej, w której na bramkę ZSMS natychmiast odpowiadał Pomorzanin. W 26 minucie po trafieniu Łukasza Klozy obrońca mistrzowskiego tytułu prowadził tylko 5:4. Ostatni kwadrans należał już jednak do bardziej doświadczonego i lepszego zespołu, jakim jest Pomorzanin. Gra wysokim pressingiem, szybka wymiana piłki stwarzały kolejne sytuacje zamieniane na bramki. Czterokrotnie bramkarza rywali pokonywał najskuteczniejszy w zespole Krystian Makowski i ostatecznie Pomorzanin wygrał 10:5.

Drugie spotkanie było dużo bardziej wyrównane i wymagało od zawodników z Torunia dużo większej koncentracji i pozostawienia więcej sił na boisku. Podobnie jak w pierwszym meczu gospodarze rozpoczęli od wyniku 0:1. W czwartej minucie indywidualną akcję na bramkę zamienił Patryk Bułka. W dziewiątej minucie, po golu Rafała Kamińskiego, był remis 1:1. Gospodarze poszli za ciosem i po kwadransie objęli prowadzenie. Miejscowi wykorzystali grę w przewadze (karę za zieloną kartkę odsiadywał Jacek Kurowski) i  Arkadiusz Rutkowski trafił na 2:1. Najładniejszą akcję meczu przeprowadzili w 17 minucie Patryk Karamuz i Maciej Janiszewski - zakończyła się ona celnym strzałem tego pierwszego.

Już pierwsza akcja drugiej połowy przyniosła gospodarzom czwartą bramkę. Kombinacyjnie wykonany krótki róg skutecznym strzałem zakończył Michał Makowski. Akademicy swoich szans szukali głównie po krótkich rogach, ale czujny po stałych fragmentach był Michał Śliwiński. W 33 minucie torunianie wyprowadzili kontrę czterech na jednego, która zakończyła się bramką zdobytą przez Arkadiusza Rutkowskiego. Wydawało się, że emocje w meczu się skończyły i Pomorzanin ma pełną kontrolę. Niestety, chwila dekoncentracji i błędów w wyprowadzaniu piłki doprowadziła do nerwowej koncówki. W ciągu czterech minut AZS AWF strzelił trzy gole, doprowadzając do nerwowej końcówki. Trener Jacek Adrian dwie minuty przed końcem wycofał bramkarza, ale ten manewr nie przyniósł powodzenia i dobrze grający w defensywie torunianie dowieźli zwycięstwo do końca spotkania.

Pomorzanin zakończył rywalizację w grupie A z kompletem ośmiu zwycięstw będąc zdecydowanie najlepszym zespołem. Do turnieju finałowego torunianie będą się przygotowywać trenując na własnych obiektach. W ostatni weekend stycznia poznamy mistrza Polski podczas turnieju z udziałem sześciu drużyn. Na razie wiadomo, że rywalami Pomorzanina będą zwycięzcy dwóch pozostałych grup - Grunwald Poznań oraz LKS Gąsawa. Pozostałe trzy drużyny poznamy po spotkaniach barażowych.

Pomorzanin Toruń - ZSMS Poznań 10:5 (4:2)

0:1 Dominik Karulak (9), 1:1 Rafał Kamiński (10), 2:1 Krystian Makowski (14 krótki róg), 3:1 Rafał Kamiński (14), 3:2 Michał Dawid (17 krótki róg), 4:2 Patryk Karamuz (20 krótki róg), 4:3 Michał Dawid (22), 5:3 Rafał Szrejter (22), 5:4 Łukasz Kloza (26), 6:4 Krystian Makowski (27 rzut karny), 7:4 Maciej Janiszewski (29), 8:4 Krystian Makowski (31), 9:4 Arkadiusz Rutkowski (32), 10:4 Krystian Makowski (37), 10:5 Michał Lange (40)

Pomorzanin: Paweł Murszewski - Michał Makowski, Damian Mondrzejewski, Arkadiusz Rutkowski, Krystian Makowski, Rafał Szrejter oraz Rafał Kamiński, Patryk Karamuz, Michał Raciniewski, Maciej Janiszewski, Wojciech Rutkowski.

ZSMS: Marcin Kitkowski - Michał Dawid, Michał Lange, Adrian Kozan, Łukasz Kloza, Dominik Karulak oraz Jakub Deniz, Jakub Mazurkiewicz, Wiktor Kania, Grzegorz Eichhorst.

Pomorzanin Toruń - AZS AWF Poznań 5:4 (3:1)

0:1 Patryk Bułka (4), 1:1 Rafał Kamiński (9), 2:1 Arkadiusz Rutkowski (15), 3:1 Patryk Karamuz (17), 4:1 Michał Makowski (21 krótki róg), 5:1 Arkadiusz Rutkowski (33), 5:2 Mateusz Nowakowski (34), 5:3 Mateusz Nowakowski (36 krótki róg), 5:4 Jacek Kurowski (37)

Pomorzanin: Michał Śliwiński - Michał Makowski, Damian Mondrzejewski, Arkadiusz Rutkowski, Krystian Makowski, Rafał Szrejter oraz Rafał Kamiński, Patryk Karamuz, Michał Raciniewski, Maciej Janiszewski, Wojciech Rutkowski.

AZS AWF: Rafał Banaszak - Łukasz Kosmaczewski, Patryk Bułka, Patryk Pawlak, Jacek Kurowski, Szymon Bożyk oraz Maciej Ferenc, Mateusz Nowakowski, Łukasz Kurniewicz, Mateusz Mazany, Artur Działa.