Pomorek gorszy w karnych zagrywkach i finału nie ma

Laskarze Pomorzanina, podobnie jak przed rokiem, nie zagrają o złoto Mistrzostw Polski. I podobnie jak w poprzednim sezonie, także i tym razem drogę do wielkiego finału zamknęli im hokeiści AZS AWF Poznań. Po 70. minutach zaciętego i dramatycznego półfinału był remis 2:2. W karnych zagrywkach nieznacznie lepsi okazali się Akademicy i to oni mogli cieszyć się z awansu do finału. Pomorzanin zagra w niedzielę o 11:45 z LKS Gąsawa o brąz.

Spotkanie było godne swej stawki. Obie ekipy pokazały doskonałe przygotowanie fizyczne i taktyczne. Nieco lepiej na początku prezentowali się poznaniacy. Grając mocnym pressingiem i zagęszczając środek boiska trzymali torunian z dala od własnej bramki. Dość wspomnieć, że w pierwszej połowie jedyne groźne okazje Pomorzanin stworzył sobie po krótkich rogach. Jednak żaden nie przyniósł powodzenia. Najbliżej było przy pierwszym, ale doskonale spisujący się tego dnia Rafał Banaszak obronił najpierw pchnięcie Krystiana Makowskiego, a potem dobitkę Macieja Janiszewskiego. Drugi krótki róg w tej połowie nie zakończył się nawet strzałem. AZS AWF miał w tej odsłonie więcej okazji bramkowych. Michał Śliwiński, który też popisywał się świetnymi interwencjami, utrzymywał czyste konto po krótkich rogach czy kontrach rywali. Skapitulował w 29. minucie, gdy w zamieszaniu podbramkowym piłkę z bliska do siatki wepchnął Mikołaj Gumny. Poznański napastnik mógł w końcówce pierwszej połowy podwyższyć na 2:0, ale nieznacznie przestrzelił z bekhendu.

Po zmianie stron torunianie zagrali z większym zębem i większą werwą i na efekty nie trzeba było długo czekać. Szybsza gra i dokładniejsza wymiana piłki sprawiła, że laskarze AZS AWF nie byli w stanie rozbijać akcji Pomorzanina z taką skutecznością jak przed przerwą. A to z kolei prowadziło do kolejnych okazji bramkowych. Problemem był znakomicie dysponowany między słupkami i na przedpolu Banaszak. Wprawdzie w 44. minucie Janiszewski popisał się skuteczną dobitką po strzale Arkadiusza Rutkowskiego z pełnego zamachu po krótkim rogu i zrobiło się 1:1, ale Halowi Mistrzowie Polski nie potrafili pójść za ciosem, choć mieli ku temu kilka sytuacji. Laskarze AZS AWF przetrwali ten napór rywali, poczym sami ruszyli do bardziej zdecydowanych ataków. 11 minut przed końcem Patryk Pawlak posłał precyzyjny strzał po krótkim rogu w prawy dolny narożnik bramki Śliwińskiego i poznaniacy znów prowadzili. Mimo że torunianie od razu rzucili się do odrabiania strat, to więcej z gry mieli czyhający na kontry przeciwnicy. Dzięki temu stwarzali sobie okazje strzeleckie lub wypracowywali sobie kolejne krótkie rogi. Gdy wydawało się, że AZS AWF utrzyma najskromniejszą z możliwych przewag, padło wyrównanie. Kolejny, ósmy w tym meczu stały fragment gry, egzekwowany już po upływie czasu, dał gola na 2:2. Pchnięcie Krystiana Makowskiego odbił Banaszak, do piłki dopadł Rafał Kamiński i wpakował ją do siatki. A to oznaczało, że finalistę wyłonią karne zagrywki. Lepsi w tym elemencie byli poznaniacy. Po golach Pawlaka i Patryka Bułki prowadzili już 2:0. Nadzieję Pomorzaninowi dali Michał Makowski i Śliwiński, który w ostatniej próbie zatrzymał Gumnego. Do remisu mógł doprowadzić Krystian Makowski, ale przegrał pojedynek z Banaszakiem.

W niedzielnym finale AZS AWF zmierzy się z Grunwaldem Poznań, który w pierwszym półfinale pokonał LKS Gąsawa 7:0. Pomorzanin powalczy o medal brązowy.

Pomorzanin Toruń – AZS AWF Poznań 2:2 (0:1), karne zagrywki 1:2

0:1 Mikołaj Gumny (29), 1:1 Maciej Janiszewski (44), 1:2 Patryk Pawlak (59), 2:2 Rafał Kamiński (70); karne zagrywki 0:1 Patryk Pawlak, 0:2 Patryk Bułka, 1:2 Michał Makowski

Pomorzanin: Michał Śliwiński – Rafał Szrejter, Michał Makowski, Arkadiusz Rutkowski, Rafał Kamiński, Wołodymir Stretowicz, Maciej Janiszewski, Witalij Szewczuk, Michał Kunklewski, Karol Szyplik, Krystian Makowski oraz Michał Raciniewski, Filip Sobczak, Maciej Zieliński, Damian Mondrzejewski, Wojciech Rutkowski

AZS AWF: Rafał Banaszak – Rafał Nojgebauer, Artur Działa, Łukasz Kosmaczewski, Szymon Bożyk, Adrian Kozan, Patryk Pawlak, Patryk Bułka, Maciej Ferenc, Mikołaj Gumny, Dominik Karulak oraz Michał Dawid, Łukasz Kurniewicz, Artur Pacanowski, Wadim Kirsche, Jakub Deniz, Daniel Chojancki

Sędziowali: Marcin Grochal i Tomasz Choczaj

data publikacji: 17 czerwca 2017