Pomorek lepszy od AZS AWF na jego boisku

Hokeiści na trawie Pomorzanin pokonali na wyjeździe AZS AWF Poznań 5:2 i zapewnili sobie awans do Turnieju Finałowego Mistrzostw Polski z drugiego miejsca. Hat-trickiem w tym spotkaniu popisał się Krystian Makowski, który trafiał do siatki rywali w trzech różnych sytuacjach  – z gry, z krótkiego rogu i z rzutu karnego.

Torunianie musieli radzić sobie w Poznaniu bez kontuzjowanych napastników Michała Kunklewskiego i Karola Szyplika, którzy rozpoczynali mecze zazwyczaj w wyjściowym składzie. Trener Piotr Żółtowski zapełnił powstałą lukę przesuwając na środek ataku Michała Raciniewskiego, a na prawe skrzydło wstawiając od pierwszego gwizdka Filipa Sobczaka. Takie ustawienie nie zaskoczyło gospodarzy, ale od początku przewaga była po stornie Pomorzanina. Na udokumentowanie dobrej gry toruńscy kibice, którzy licznie stawili się na trybunach boiska AZS AWF i głośnym dopingiem wspierali swój zespół, musieli poczekać niemal kwadrans. Drugi z egzekwowanych w tym fragmencie meczu krótki róg przyniósł powodzenie. Piłkę po pchnięciu Michała Makowskiego odbili wprawdzie obrońcy rywali, ale torunianie kontynuowali akcję i po dograniu od Raciniewskiego z bliska trafił Filip Sobczak. Chwilę później było 2:0 dla gości. Po rajdzie lewym skrzydłem i dynamicznym wejściu w półkole Krystian Makowski ograł dwóch poznańskich defensorów i pięknym strzałem pod poprzeczkę nie dał szans Rafałowi Banaszakowski na obronę. Wcześniej, bo w ósmej minucie, swej najdogodniejszej okazji w tej połowie nie wykorzystał AZS AWF. Po zgraniu wychowanka Pomorzanina, Michała Dawida, piłka odbiła się od słupka. Był to jedyny tak poważny błąd toruńskiej obrony w pierwszej części spotkania. Dobrze grających torunian pewnymi interwencjami w bramce wspierał też Paweł Murszewski.

Wydawało się, że po zmianie stron do zdecydowanych ataków ruszą miejscowi. I pewnie by tak było, ale już po kilkudziesięciu sekundach od wznowienia gry nadziali się oni na kontrę. Rafał Kamiński idealnie dograł z lewej flanki do wchodzącego na podłożony kij Sobczaka i zrobiło się 3:0 dla Pomorzanina. Ten gol wyraźnie ostudził zamiary AZS AWF. Z czasem jednak poznaniacy zaczęli zyskiwać coraz większą przewagę, szczególnie widoczna ona była w środkowej strefie boiska. Inna sprawa, że wygrywający różnicą trzech goli torunianie oddali pole i inicjatywę rywalom. Okres słabszej gry przyjezdnych wykorzystali poznaniacy. Najpierw, w 43 minucie, krótki róg na bramkę zamienił Patryk Pawlak, a osiem minut później kontaktowego gola strzelił Mikołaj Gumny. Na szczęście, reakcja Pomorzanina była dobra. Toruńscy laskarze znów zaczęli więcej biegać, częściej grać szybkimi podaniami i, co najważniejsze, znów przejęli kontrolę nad meczem. Przeciwnicy zostali odepchnięci od półkola gości, a bez tego trudno im było wypracowywać sobie okazje strzeleckie. A ekipa trenera Żółtowskiego spokojnie czyhała na swoje szanse. I doczekała się w 62 minucie, gdy zarobiła kolejny, czwarty w spotkaniu, krótki róg. Znakomitym pchnięciem pod poprzeczkę popisał się Krystian Makowski i prowadzenie Pomorzanina znów było bezpieczniejsze. Wynik meczu z rzutu karnego ustalił, faulowany chwilę wcześniej w sytuacji sam na sam, Krystian Makowski - czym skompletował hat-tricka.

Torunianie udowodnili, że porażka po karnych zrywakach ze Startem Gniezno z poprzedniej niedzieli była jedynie wypadkiem przy pracy. Teraz przed zespołem trenera Żółtowskiego dwa ostatnie mecze grupy mistrzowskiej. Oba odbędą się na boisku przy Szosie Chełmińskiej 75 – z Grunwaldem Poznań (21 maja) i LKS Gąsawa (4 czerwca). A potem, w połowie czerwca, Turniej Finałowy z udziałem czterech najlepszych drużyn w kraju.

AZS AWF Poznań – Pomorzanin Toruń 2:5 (0:2)

0:1 Filip Sobczak (14 krótki róg), 0:2 Krystian Makowski (16), 0:3 Filip Sobczak (36), 1:3 Patryk Pawlak (43 krótki róg), 2:3 Mikołaj Gumny (51) 2:4 Krystian Makowski (62 krótki róg), 2:5 Krystian Makowski (69 rzut karny)

AZS AWF: Rafał Banaszak – Artur Działa, Rafał Nojgebauer, Łukasz Kosmaczewski, Szymon Bożyk, Oskar Bator, Patryk Bułka, Patryk Pawlak, Mikołaj Gumny, Maciej Ferenc, Łukasz Kurniewicz oraz Michał Dawid, Artur Pacanowski, Wadim Kirsze, Jakub Deniz, Adrian Kozan

Pomorzanin: Paweł Murszewski – Rafał Szrejter, Michał Makowski, Arkadiusz Rutkowski, Rafał Kamiński, Wołodymir Stretowicz, Maciej Janiszewski, Witalij Szewczuk, Filip Sobczak, Michał Raciniewski, Krystian Makowski oraz Maciej Zieliński, Bartosz Drążkowski, Błażej Fryckowski, Artur Kościelski

Sędziowali: Tomasz Choczaj i Łukasz Zwierzchowski

data publikacji: 14 maja 2017

niedziela, 24 września 2017, godzina 14:00, boisko przy Szosie Chełmińskiej 75 w Toruniu
0:8 (0:3) - 17 września 2017